Asker ypper seg mot de store

​Ziko Bull går tøft opp mot Gimle-duoen Kurt-Ali Ouakkaha Størseth (til venstre) og Tony Tolovae og legger 2 av sine 5 poeng for Asker Aliens.

ARILD SANDVEN (tekst) og ERIK BERGLUND (foto)
01.10.2018
- Vi må lære oss å spille fire gode perioder, fastslo Asker-kaptein Ludvig Bergh.

Asker Aliens – Gimle 55-91

Fyllingen – Ammerud 77-58                                                                                                                    (

Tromsø Storm – Frøya 63-69

 

Status i BLNO er den samme etter to helger som etter den første:

Fem lag har ennå ikke tapt og fem har ikke vunnet.

Og ingen kunne forvente at den nykomponerte og uerfarne utgaven av Asker Aliens skulle stå med seier etter kampene mot Bærum og Gimle.

Ulrik Stranger-Johannessen (19), Jørgen Onarheim (19) og kaptein Ludvig Bergh (20) er spillerne med mest BLNO-erfaring fra før, og måtte slite benken i det meste av tiden i fjorårssesongen – Ulrik for Bærum og de to andre i Askers seriemesterlag.

Men laget med rookie-coach Tommy Gundersen (39) nekter å være slått på forhånd av noen.

 

20-0-run 

Mot Bærum forrige helg ledet Asker-gutta i begynnelsen av tredje periode (40-38) før de tapte med 24 poeng, 63-87.

Mot Gimle søndag sto det 19-15 til hjemmelaget etter første periode og 23-17 tidlig i den andre før gjestene fikk inn en knusende 20-0-run, inkludert to av Tony Tolovaes fem dunker og åtte strake poeng fra 2,06 m lange Milovan Savic.

Da fikk ikke Asker inn en eneste scoring på nesten 8 minutters effektiv tid.

Så cruiset bergenserne, newzealanderen, montenegrineren og en treffsikker trønder (Sigurd Lorange) inn til sluttseier 91-55.

- Vi har hengt med begge lag en halv kamp, så nå må vi lære oss å spille fire gode perioder, konkluderte Ludvig Bergh.

- Laget vårt er veldig nytt og vi sliter fortsatt med samspillet. Ingen av oss har hatt så mye ansvar før, men det er gøy, samtidig som det er vanskelig å være skjerpet hele tiden, la 20-åringen til.

 

Mental knekk

- Jeg syns vi har hatt noen ups og noen downs i de to første kampene, sa Tommy Gundersen.

- Vi er gode når vi får til å løpe og slippe ballen tidlig fra oss og gjort kuttene og spillene våre. Det er når vi er med i tempoet i denne kampen vi går i ledelse, og det skal vi ta med oss videre etter å ha spilt mot to veldig gode lag.

- Men vi har ikke klart å være med når toget går, selv om vi kommer litt inn igjen i kampen. Det er ganske tungt for oss med den mentale knekken, og vi vet at den vil komme i mange kamper foreløpig. Så vi må jobbe med å heve oss. For mot så gode lag som Gimle blir vi straffa hardt for feil vi gjør. Samtidig må vi gi spillerne tid til å bli kjent med nivået, presiserte Asker-coachen.

I de gode periodene var det mye å glede seg over for det positive hjemmepublikumet, som når flere urutinerte Asker-spillere utfordret Gimles mer navngjetne startere og som når Jørgen Onarheim fikk inn et par blokker på store og sterke Savic.

Fyllingen i Leikvollhallen lørdag blir også en tøff motstander for de gulkledde, mens Centrum Tigers, Ammerud og Tromsø Storm i de tre neste kampene virker noe mer overkommelige og kan bli jevnere.

 

Fem dunker

Gimle tok sin fjerde strake seier og ligger inntil videre øverst på BLNO-tabellen. Da laget kom seg etter Askers sterke start og begynte å finne flyten, fant gjestene frem finspillet og fikk leke seg litt også. Aller mest Tony Tolovae, lagets nyervervelse fra Auckland på New Zealand. Med fem saftige dunker!

- Fem i én kamp, det har ikke skjedd så ofte, måtte 25-åringen medgi.

Tolovae trives i Bergen og i Gimle-laget: - Det ligner litt på laget jeg kom fra på New Zealand, med mange unge og talentfulle spillere. Vi blir enda bedre når vi blir bedre kjent med hverandre, understreket den 196 cm høye guarden.

 

Treffsikker Osland - og Lorange

Mens veletablerte Sigurd Lorange (18) har funnet sin lederrolle i Gimle og ble kampens toppscorer med 20 poeng, var Morten Osland (20) den mest positive overraskelsen – med 13 poeng, etter blant annet tre 3-poengere. Lorange hadde for øvrig fire.

Første kamp der noen av de fem ubeseirede lagene møtes, er Frøya – Gimle onsdag i Frøya Arena. Deretter Bærum – Fyllingen i Nadderudhallen søndag.

- Det blir spennende, og litt «guffent», sa Audun Eskeland om Frøya-kampen som også er den første bergensduellen i mennenes liga denne sesongen.

 

Poengscorere i Asker Aliens – Gimle (55-91):

Asker Aliens: Jørgen Onarheim 12, Ulrik Stranger-Johannessen 9, Ludvig Bergh 8, Paulius Grebliunas 8, Audrius Cesonis 8, Mikkel Aarnes 5, Ziko Bull 5.

Gimle: Sigurd Lorange 20, Milovan Savic 18, Tony Tolovae 15, Morten Osland 13, Eivind Lamo 12, Kurt-Ali Ouakkaha Størseth 8, Jørgen Odfjell 3, Reidar Greve 2.

 

Fyllingens «store» regjerte

Et Ammerud-lag uten Samuel Ahmed Diomande og Tomás Jarolín ledet etter første periode borte mot Fyllingen, men bergenserne vant den andre 24-6 og vant komfortabelt 77-58.

210 cm lange Vilius Sumskis og forwardduoen med Magne Fivelstad og Evan Harris dominerte og ble litt for mye og litt for store for Ammerud, som har flere forsterkninger på vei inn i laget.

Fyllingen spilte uten både Brede Raa Ellingsen og Marius Sumskis.

 

Poengscorere i Fyllingen – Ammerud (77-58):

Fyllingen: Vilius Sumskis 22, Magne Fivelstad 19, Evan Harris 13, Karl Otabor 9, Magnus Elgmork 7, Stein Otabor 5, Espen Markhus 2.

Ammerud: Plaisir Nzitani Mukoko 17, Orji Okoroafor 14, Andreas Isaksen 11, Emil Unkovic Hoel 5, Eyoab Yemane 4, Ouzhan Farzaneh 3, Jonatan Hjelseth Mæhlum 2, Sikander Khan Farooq 2.

 

Nisavic snudde kampen i Tromsø

Tromsø Storm anført av Cam Gregory ledet 21-11 etter første periode mot Frøya og var foran tidlig med 37-29 tidlig i den tredje, før spesielt Ognjen Nisavic våknet. Serberen satte 17 av sine 22 poeng i tredjeperioden Frøya vant 21-10, og med 3-poengere i to angrep på rad sørget han for ledelse 60-44.

Hjemmelaget kom sterkt tilbake og var bare 2 poeng bak (60-62) etter to straffetreff fra Henrik Lange, men Nicholas Phillip ga Frøya 66-61 med to scoringer på rad, og unge Håkon Heradstveit la inn 68-61 med 1:07 igjen.

 

Poengscorere i Tromsø Storm – Frøya (63-69):

Tromsø Storm: Cam Gregory 24, Johannes Lange 14, Henrik Lange 8, Aron Nielsen Finstad 6, Simen Samuelsen 6, Audun Bangsund 3, Anders Solem 2.

Frøya: Ognjen Nisavic 22, Arne Ingebrigtsen 17, Nicholas Phillip 9, Marcus Larsson 7, Junior Lomomba 6, Austin Williams 6, Håkon Heradstveit 2.